O nás
YMCA – prostor pro objevování
YMCA je nejstarší a největší organizace pro mládež na světě, která vznikla v Anglii v roce 1844. V České republice už více než sto let nabízí aktivity pro děti a mládež, které mají různorodou náplň a jsou založené na společných hodnotách.
Pořádáme tábory, oddíly a kroužky (sportovní, výtvarné, skautské, vzdělávací), provozujeme mateřská centra pro rodiče s malými dětmi, hudebně-sociální dílny pro teenagery, podporujeme mladé lidi v obtížných životních situacích a mnoho dalšího. Naše pobočky najdete na 26 místech ČR.
YMCA je prostorem pro objevování vlastního životního směru, pro setkávání se zajímavými lidmi, pro rozvoj osobního potenciálu, schopností a talentu. YMCA je prostor pro tebe!
Poslání YMCA
Věříme, že je důležité mít svůj každodenní život založený na hodnotách, které dávají životu smysl. Právě proto je naším cílem nejen kvalitně naplňovat volný čas, ale také vytvářet prostor pro přátelství a seberealizaci. Podporujeme děti v objevování talentu, vedeme je ke spolupráci s druhými a předáváme jim hodnoty, které rozvíjí celou jejich osobnost – tělo, duši i ducha.
YMCA (Young Men´s Christian Association) stojí na křesťanských hodnotách a je otevřená pro každého. Je prostorem, kde se mladí lidé mohou s těmito hodnotami setkat, vzájemně se inspirovat a objevovat, na čem v životě skutečně záleží.
Více o našem poslání se dozvíte zde.
Ymkařský trojúhelník
Duch
YMCA je prostorem k hledání smyslu. Místem pro inspirativní lidi a myšlenky, kde je možné vytvářet hluboká přátelství, zamýšlet se nad hodnotami a rozvíjet se. Potkávají se tu křesťané z různých církví i lidé tzv. nevěřící, kteří uvažují o světě v širších souvislostech.
Duše
YMCA rozvíjí charakter. Fair play je hodnota důležitá nejen ve sportu, ale i v každodenním životě. Fair play vnímáme jako hodnotu důležitou nejen ve sportu, ale i v každodenním životě. Cílem našich aktivit je podporovat poctivost v jednání a myšlení. Rozvíjíme tvořivost, schopnost vést i týmově spolupracovat, formulovat svůj postoj a vést dialog.
Tělo
Starost o tělo je stejně důležitá jako péče o duši. Nejde přitom jen o fyzickou kondici, ale také o úctu ke svému zdraví. Pro ymkaře není důležitý jen sport, ale i duševní zdraví, schopnost zvládat stres nebo umění kvalitně odpočívat. Zkrátka cítit se dobře ve svém těle.
Svět kolem nás
Starost o sebe sama však neznamená nezájem o dění kolem – čtvrtým rozměrem ymkařského trojúhelníku je proto svět kolem nás. YMCA se aktivně zapojuje do společenského života a reaguje na aktuální výzvy.
Více než 170 let na cestě
YMCA ve světě
YMCA vznikla v roce 1844 v Londýně, aby podpořila mladé lidi, kteří do města přicházeli v době průmyslové revoluce za tvrdou a náročnou prací a o jejichž volný čas a společenský život se nikdo nestaral.
Jejím zakladatelem byl pouze 23letý obchodní příručí George Williams. V roce 1894 měla YMCA již přes 500 tisíc členů ve 34 zemích. Od té doby se rozšířila po celém světě. Dnes se jejích programů účastní přes 60 milionů mladých lidí ve 120 zemích světa.
YMCA v ČR
Historie YMCA V našich zemích začínala YMCA natřikrát. Již za Rakouska Uherska organizoval student A. Adlof Křesťanský spolek mladíků, jehož činnost přerušila válka. Za 1. světové války pracovala YMCA v legiích, kde se s její činností seznámil T. G. Masaryk. Samostatná československá YMCA vznikla na jeho popud a s vydatnou pomocí z USA v roce 1921. Její historie kopíruje dějiny české demokracie. Za nacismu a komunismu byla zakázána a činnost obnovila až v roce 1990.
YMCA a společnost
YMCA přinesla společnosti řadu novinek – ať už v oblasti sportu (basketbal i volejbal byly vynalezeny v americké Ymce a s Ymkou se také dostaly do Československa), společenských událostí (slavení Dne matek či Večerů otců a synů) nebo humanitárních (první vánoční strom u nás na náměstí postavila YMCA v Olomouci s cílem pomoci chudým). Přečtěte si více v části Zajímavosti.
Stručná historie
19. století
Pražský student Alois Adlof organizoval malé skupiny mladíků, kteří společně studovali biblické texty, diskutovali, provozovali knihovny, přednášky. Slibně se rozrůstající organizace (70 sdružení) byla zastavena válkou.
Svět. válka a legie
YMCA působila v legiích na všech frontách první světové války. Zřizovala pro vojáky Útulky, kde mohli trávit volný čas, dát si teplý čaj, půjčit knihu nebo napsat dopis domů. Spolu s legionáři se pak dostala do Československa, kde dále pracovala s vojáky.
1919
V legiích poznal činnost YMCA i T. G. Masaryk. V roce 1919 pak vyslal svou dceru Alici na světové ústředí do Ženevy, s žádostí, aby u nás YMCA začala pracovat. Následně do ČSR přijelo 62 amerických sekretářů, kteří začali pracovat se studenty a organizovat sociální pomoc.
1921
Vznikla samostatná československá YMCA. Byl zvolen první ústřední výbor, ve kterém zasedly významné osobnosti (E. Rádl, F. Drtina, V. Havel st. ad.) a vedení organizace i majetky přešly z amerických rukou do českých. Vzniklo 15 lokálních sdružení, jejichž činnost reagovala na místní potřeby občanů.
1939 – 43
V období nacistické okupace byla zakázána činnost Akademické Ymky. Masarykův tábor zabrala Hitlerjugend. Řada ymkařů se zapojila do odboje, stovky jich během války zahynuly, tři významní sekretáři byli popraveni v koncentračních táborech. In 1943 Organizace YMCA rozpuštěna nacisty, majetky zabaveny.
1945 – 48
Ihned po skončení války YMCA obnovila činnost, všechny své tradiční programy zaměřila více sociálně. Budovy i tábořiště sloužily jako zázemí pro intervenované občany a vězně propuštěné z koncentračních táborů. Po únoru 1948 byla na Ymku uvalena nucená správa.
1951
V roce 1951 YMCA nuceně ukončila činnost, majetek byl předán komunistické mládeži. Řada Ymkařů se dostala do pracovních táborů (např. Antonín Sum ml., osobní tajemník Jana Masaryka, odsouzený v procesu s M. Horákovou za velezradu). Myšlenky YMCA přežívaly dál, např. v tradici tzv. lesních brigád, pořádaných evangelickou církví, nebo v rámci církevní práce s mládeží.
1968
Již v únoru 1968 se v Praze sešla přípravná skupina pro obnovu YMCA, po celé republice vznikaly přípravné týmy pro obnovení činnosti, budoucí vedoucí se účastnili táborů zahraničních Ymek. Ministerstvo vnitra ale registraci YMCA nepovolilo, všechny naděje se definitivně rozplynuly se příchodem „spřátelených armád“.
1989 – 1990
Už na sklonku roku 1989 se scházela skupina pamětníků a pracoval přípravný tým v čele s Dr. Luborem Drápalem. V únoru 1990 byla pak YMCA v Československu oficiálně obnovena.
DNES
Dnes má YMCA v České republice 4 000 členů. Pořádá tábory, nabízí oddíly a kroužky, programy pro rodiny i sociální služby. Ve svých 27 pobočkách nabízí dětem a mladým lidem nejen možnost zajímavě strávit volný čas, ale zejména prostor pro přátelství, pro poznávání vlastních talentů, hodnot a spolupráce, prostor, kde mohou objevovat, na čem v životě skutečně záleží.
Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937)český státník, filosof a první čs. prezident Ymkařskou práci poznal v legiích. Spolu se svou dcerou Alicí inicioval vznik samostatné YMCA u nás. Jeho myšlenky a ideály byly pro členy zásadní inspirací. |
Ing. Václav M. Havel (1897–1979)pražský stavební podnikatel, otec prezidenta Václava Havla Od počátku hnutí byl členem ústředního výboru československé YMCA. V jejím vedení vytrval až do zákazu Ymky v roce 1951. Spolu se svým bratrem významně přispěli na vybavení tělocvičny v pražském Paláci YMCA. |
F. M. Marek (1896–1961)propagátor sportu Zakladatel a první náčelník Československého volejbalového a basketbalového svazu Sekretář YMCA, skaut, který byl mimo jiné účastníkem olympijských her v atletických disciplínách a rekordman v běhu na 400 m překážek. Byl také autorem a překladatelem sportovních příruček. |
Antonín Sum ml. (1919–2006)právník Účastník odboje za 2. světové války a osobní tajemník Jana Masaryka. Byl politickým vězněm, odsouzeným v procesu s Miladou Horákovou. Účastnil se táborů a byl členem vedení YMCA. |
Joe First (1894–1986)propagátor sportu a tábornictví Byl zakladatelem a ředitelem tábora Ymky na Sázavě, sekretářem ústředí YMCA, prvním předsedou Československého volejbalového a basketbalového svazu a zakladatelem 1. Lukostřeleckého klubu.
|
Jaroslav Šimsa, Rudolf Mareš, Jaroslav Valentasekretáři YMCA v odboji Vedoucí představitelé demokratického odboje proti nacistické okupaci, kteří zaplatili za své přesvědčení a práci v odboji životem. Byli zatčeni gestapem a popraveni. |
Emanuel Rádl (1873–1942)významný český biolog a filosof Stál při ustavení organizace YMCA v Československu, byl členem prvního ústředního výboru. Společně s teologem J. L. Hromádkou založili roku 1927 specifickou odnož YMCA - Akademickou Ymku pro vysokoškolské studenty. Inicioval vydávání časopisu Křesťanská revue (vychází dodnes). |
Předsedkyně YMCA v ČR
Společně s dalšími členy statutárního orgánu YMCA v ČR, kterými jsou Miroslav Sedláček (místopředseda YMCA v ČR), Vendula Holubová (2. místopředseda YMCA v ČR), Michael Erdinger (hospodář YMCA v ČR) a Vojtěch Rálek (generální sekretář YMCA v ČR), zastupuje YMCA v ČR navenek, řídí ji a reprezentuje.
„V Ymce vidím velké množství schopných lidi, kteří dělají skvělé věci. Naším úkolem je se o tento potenciál starat a rozvíjet jej. Přála bych si, abychom byli hrdí na své dobrovolníky a členy, na své ideje a historii, ale nebáli se jít vstříc výzvám dnešní doby.“
Vladislava Vidláková
Předsedkyně YMCA v ČR
Naši partneři
a podporovatelé
YMCA v České republice se hlásí k celosvětovému hnutí YMCA. Je členem Světové aliance YMCA (WAY), Evropské aliance YMCA (YMCA Europe), České rady dětí a mládeže (ČRDM) a Českého olympijského výboru (ČOV). Spolupracuje také s řadou dalších organizací na centrální i lokální úrovni.
Aktivity YMCA jsou dostupnější všem zájemcům i díky trvalé dotační podpoře našich projektů Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a řadě dalších donátorů na místní úrovni (samosprávy, soukromý sektor a fyzické osoby).
YMCA
je tu pro vás!
Přidej se k Ymce
Líbí se ti, co děláme a kdo jsme? Tak se k nám přidej a využij naplno, co YMCA nabízí.